Tokom protekle sedmice, predstavnici Sarajevske berze-burze sa predstavnicima članova Berze/profesionalnih posrednika boravili su u Kini, u zvaničnoj posjeti berzama u Hong Kongu i Šangaju.

Tokom ove posjete, predstavnici domaćeg berzanskog tržišta imali su priliku upoznati se sa načinima rada i funkcionisanja tržišta vrijednosnim papirima, te razmijeniti iskustva o brojnim temama sa jednima od najrazvijenijih berzi u svijetu.  

Berza Hong Konga je našim predstavnicima upriličila prigodan video kojim je predstavila svoje tržište. Bonnie Chan, izvršna direktorica korporativnih komunikacija Berze Hong Konga objasnila je da u Kini postoji nekoliko berzi:

- Berze u Kini specijalizirane su pojedinačno za trgovanje samo određenim vrstama vrijednosnih papira. Jedino Berza Hong Konga nije ograničena na taj način, i na ovoj berzi se trguje svim vrstama vrijednosnih papira, odnosno ona nudi široki dijapazon usluga i djelovanja. Iako smo vraćanjem Hong Konga u okvire kineske države zadržali jednu vrstu samouprave, počevši od sopstvene valute, ovim smo se vraćanjem povezali sa ostatkom Kine i na neki način predstavljamo „finansijska vrata“ Kine prema ostatku svijeta. U prilog tome govori činjenica da se na berzi u Hong Kongu trguje sa dionicama većine kompanija iz Kine koje ne pripadaju hongkongoškom distriktu, objasnila je Chan.

Ona je tokom razgovora istakla da je hongkongoška berza potpisala ugovor sa drugom najbitnijom berzom u Kini, a to je berza u Šangaju. Tim ugovorom je omogućena povezanost berzi na način da se preko brokera u Hong Kongu može trgovati sa svim vrijednosnim papirima listiranim na berzi u Šangaju i obrnuto.

Inače, Hong Kong ima Komisiju za vrijednosne papire Hong Konga, a zajedno sa Šangajskom berzom dijele vlasništvo nad Registrom za vrijednosne papire Kine. Brokerske kuće u Kini su samostalne ili institucionalne, i mogu trgovati iz svojih sjedišta ili direktno sa berze.

Tržište kapitala u Hong Kongu specifično je po tome što procentualno, u odnosu na institucionalne, imaju veliki broj  „malih“ investitora. To im je omogućilo da mnogo lakše prebrode globalnu krizu, koja je u Kini već odavno prošlost.

Prilikom posjete Šangaju, naše predstavnike je ugostio Bo Que, izvršni direktor Šangajske berze. Upriličen je obilazak Berze, tokom kojeg se razgovaralo o vrstama i načinima trgovine na ovom berzanskom tržištu.

- Sastanak koji je održan tijekom ove posjete ocijenjujemo vrlo korisnim jer smo razmijenili informacije i upoznali jedni druge sa načinom rada naših berzi – rekao je Bo Que.

Na sastanku se razgovaralo i o najboljim modalitetima povezivanja berzi, na način kako su to učinile hongkongoška i šangajska berza, te o najprihvatljivijim tehnološkim i informatičkim rješenjima za ovakav način trgovine.

Tarik Kurbegović, direktor Sarajevske berze-burze bio je vrlo zadovoljan rezultatima posjete:

- Razmjena iskustava u praksi i teoriji sa velikim i razvijenim berzama u svijetu jako nam je značajna. Ove dvije berze u Kini prenijele su nama dio svog znanja i predstavili nam principe na kojima funkcionišu, a mi smo njima također prezentovali način rada i trgovanja vrijednosnim papirima na našem, domaćem, bosanskohercegovačkom tržištu. Rezultat ovih posjeta i sastanaka je zajednička odluka o uspostavljanju bližih odnosa i nastavku saradnje, ocijenio je direktor Kurbegović  i naglasio da će se ići dalje u smjeru potpisivanja memoranduma o saradnji između Sarajevske berze i berze Šangaja.  

Foto: